Budownictwo specjalne a geotechnika?

Wielu z nas marzy o tym, aby mieć swój własny, wymarzony dom. Jedni polują na nieruchomości z drugiej ręki, inni kupują gotowe domki od deweloperów, jeszcze inni zlecają budowę domu od A do Z wyspecjalizowanym firmom.

Ale są też tacy, którzy chcą uczestniczyć w każdym etapie budowy, decydować o każdej kwestii, skrupulatnie dobierać wykonawców lub wykonywać wiele prac samodzielnie. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można w 100% dopasować dom do swoich potrzeb oraz sporo zaoszczędzić. Jednak taki sposób budowy domu kryje w sobie wiele pułapek, które mogą wygenerować wielkie koszty i problemy. Faktycznie bardzo wiele prac związanych z budownictwem jest prostych i intuicyjnych. Wiedzę na temat układania podłóg czy murowania ścian możemy pozyskać z poradników, internetu czy też od doświadczonego znajomego, który udzieli nam krótkiego przeszkolenia. Jednak takie dziedziny jak architektura, geotechnika, konstrukcja wymagają odpowiedniego wykształcenia i należy pozostawić je specjalistom.

Zobacz: budownictwo specjalne 

Budując dom dobrze jest zgłębić nowoczesne technologie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań dotyczących ocieplenia, ogrzewania, uzdatniania wody itp., o których człowiek spoza branży budowlanej prawdopodobnie nie słyszał, a mogą one sprawić, że użytkowanie domu będzie łatwiejsze, przyjemniejsze i tańsze.
Kolejnym aspektem jest harmonogram prac. Należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, terminy dostaw i dostępność podwykonawców. Zgranie wszystkiego w czasie wymaga głębokiego zastanowienia, ale pozwoli uniknąć przestoi. Ostatnią sprawą, która często spędza sen z powiek budującemu własny dom jest kosztorys. Osoba bez doświadczenia budowlanego powinna przewidzieć i zabezpieczyć spory bufor finansowy, przydatny w razie awarii, nieprzewidzianych kosztów, usterek itd. Samodzielna budowa domu to proces stresujący, męczący i bardzo wymagający. Jednak zazwyczaj efekt końcowy napawa dumą i zadowoleniem na wiele, wiele lat.

Zamieszczono w: Dom